Počet položek: 0 0,- CZK

Vlnová délka světla

Zjistili jsme, že bílé světlo se skládá ze všech barev světla, ale i v rámci bílého světla existují jemné rozdíly ve složení vlnové délky. Umělé světlo nemá tolik červeného a modrého světla jako slunce. Fotony v různých vlnových délkách světla mají různé množství energie. Zelené rostliny nejvíce absorbují energii ze světla červené a modré vlnové délky, odrážejí většinu zeleného a žlutého světla (proto rostliny vypadají zeleně).


Intenzita světla – Sluneční světlo je intenzivnější než jakékoli umělé světlo. Na tuto vyšší intenzitu slunce jsou rostliny nejlépe přizpůsobeny. Vyšší intenzita také znamená, že rostlinu zasáhne více fotonů, a proto může efektivněji fotosyntetizovat.
Chlorofyl ab spektra-a
Absorpční spektrum molekuly chlorofylu, které umožňuje rostlinám využívat energii slunce. Graf je pro dvě různé molekuly chlorofylu s mírně odlišnými chemickými strukturami. Absorpční píky v červené a modré oblasti viditelného spektra. (Foto: Daniele Pugliesi/Wikimedia Commons)


Umělé světlo, které pomáhá rostlinám růst v interiéru
Nezbytnost je matkou veškeré invence, a to je přesně to, co na tomto poli vidíme. Umělá světla jsou nyní speciálně navržena tak, aby rostlinám pomohla růst stejně dobře, jako kdyby se vyhřívaly na slunci.

Mezi odrůdami umělého světla jsou LED (zkratka pro Light Emitting Diodes) nejlepší. Jsou nejúčinnější při vyzařování světla v červené a modré části spektra a mají vyšší intenzitu než zářivky. Ještě důležitější je, že jsou také energeticky účinnější .

Pěstování rostlin borůvek ve sterilních podmínkách technologií in vitro (fotografové Andrii Anny).
Pěstování rostlin pod umělým světlem pomocí růstových komor (Foto Credit: Andrii Anna Photographers/Shutterstock)

To je důležité pro výzkum a v rostlinné výrobě. S tlakem změny klimatu a rostoucí populací na zemědělství je růst pokojových rostlin stále důležitější pro udržitelnou produkci potravin.

Vliv umělého světla na rostliny
Fotosynteticky může umělé světlo splňovat potřeby rostlin, ale rostliny také používají světelné signály ke sledování svého fungování a růstu.

Rostliny, stejně jako zvířata, mají vnitřní biologické hodiny, které jsou načasovány podle pohybu slunce během dne. Tyto biologické hodiny jsou zodpovědné za to, že slunečnice sledují slunce přes den, a také za to, kdy kvetou květiny a jak vysoké a dlouhé rostliny rostou.

Doporučené video pro vás:

Hrát si
Fotosyntéza: Biochemie za tím, jak rostliny vyrábějí potravu
Výzkum hlávkového salátu ukázal, že při pěstování pod červeným LED světlem byl stonek hlávkového salátu více protáhlý, než když byl pěstován v bílém světle. Růst stonku je proces závislý na světle. Vědci také zjistili, že přidání trochy modrého světla zabránilo přílišnému protažení stonku.

Kromě růstu jsou molekuly, které rostliny potřebují k fotosyntéze, ovlivněny také umělým světlem. Chlorofyl je hlavní molekula, kterou rostliny využívají k zachycení energie fotonů a jeho akumulace v buňce je závislá na světle. Výzkum zjistil, že chlorofyl se pomalu hromadí pod bílým LED světlem a červeným LED světlem, ale ne pod modrým LED světlem, kde nebyla produkce chlorofylu ovlivněna.

Rostliny vědí…

Kromě chlorofylu jsou ovlivněny i další molekuly v rostlině, které se neúčastní fotosyntézy. Tyto molekuly jsou produkovány rostlinou pro různé další funkce, jako jsou antioxidanty nebo hormony. Tyto molekuly, nazývané sekundární rostlinné metabolity, jsou často důležitými prvky pro výživu zvířat.

Výzkum léčivé rostliny zvané „kočičí vousy“ ( Orthosiphon stamineus ) ukázal, že když byla rostlina vystavena umělému světlu s vysokou intenzitou (míra toho, kolik energie světlo vyzařuje), došlo k poklesu důležitých sekundárních metabolitů. To naznačuje, že ozáření může být důležitým faktorem, který je třeba zvážit.

Závěr
Výzkum dělá pokroky v pochopení toho, jak LED ovlivňují růst rostlin. Toto lepší porozumění, jak doufáme, povede k lepší technologii, která jednoho dne pomůže řešit naše problémy s potravinami.

Pro ty z nás, kteří žijí v bytech, které nedostávají dostatek slunečního světla, existují dostupné a malé růstové komory, které by měly fungovat stejně dobře jako slunce. Jen se ujistěte, že světlo není neustále zapnuté, protože příliš mnoho světla rostlině škodí!

I s těmito umělými možnostmi zůstává sluneční světlo nejlepším zdrojem světla pro rostliny. Takže pokud můžete, vezměte své rostliny ven na den opalování!

Jak najít nejlepší LED pěstební světla?

Pokud jde o výběr nejlepších LED pěstebních světel, je třeba zvážit mnoho faktorů Grow Light Intensity je hlavním faktorem, který je třeba vzít v úvahu, toto měření je PPF ( Photosynthetic Photon Flux). PPF je měření celkového množství rostoucího světla produkovaného LED nebo světelným zdrojem za sekundu. To se měří v mikromolech za sekundu nebo umol/s

Nejdůležitější a první věcí, na kterou je třeba se zaměřit, je účinnost PPF . Účinnost PPF se obvykle vypočítává jako PPF (umol/s) děleno spotřebovaným výkonem (watty). Například LED s 1 000 umol/s, která spotřebuje 500 W, bude mít účinnost 1 000/500 = 2 PPF/W nebo umol/sw Čím vyšší je PPF na watt, tím účinnější je světelný zdroj pro růst rostlin a maximální výnos.

 

 
 
Lumatek Zeus 600W PRO 2.9, LED svítidlo
 
 
24 551,- CZK
Sleva 3 348,- CZK
Původní cena 27 899,-CZK
 

 

Vlnová délka světla - 2162772 -

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace