Počet položek: 0 0,- CZK

Rostliny pro vnitřní osvětlení

Některým rostlinám, obecně známým jako rostliny krátkého dne, lze zabránit v kvetení při světelných délkách běžně používaných pro umělé osvětlení. Nejznámější v této kategorii jsou vánoční hvězda a chryzantéma. Chcete-li vyvolat kvetení uvnitř, dopřejte těmto rostlinám každý den pouze asi 10 hodin světla, dokud nebudou vidět květy a neukáže se barva.

Rostliny pro vnitřní osvětlení

 • Africká fialka, druh Saintpaulia
  Jedná se o jednu z nejuspokojivějších kvetoucích rostlin pro pěstování pod světlem; dobře roste a kvete mezi 500 a 1000 stopovými svíčkami. Světlo každý den 16 až 18 hodin.

 

 • Hliníková rostlina, Pilea cadierei
  Tato malá rostlina s barevnými listy snáší nízkou úroveň světla, ale potřebuje vysokou vlhkost. Mezi další vhodné příbuzné rostliny patří kapradina dělostřelecká a pilea měsíční.

 

 • Šípková réva, Syngonium podophyllum
  Tyto malé rostliny jsou keřovité a později pnoucí nebo popínavé. Mohou být udržovány na nízké úrovni světla, ale jsou hustší na střední úrovni.

 

 • Chřestové kapradiny, Asparagus densiflorus 'Sprengeri' a Asparagus setaceus (dříve plumosus )
  Tyto trvanlivé hrnkové rostliny s masitými kořeny vytvářejí kapraďovité listy. Ačkoli tolerují nízké osvětlení, rostliny rostou bujněji a hustěji ve středním rozsahu světla.

 

 • Aucuba-leaf croton, Codiaeum 'Aucubaefolium'
  Crotony nejsou vhodné jako pokojové rostliny, protože vyžadují vysoké osvětlení pro dobrý vývoj barvy a růst. Tento menší typ se žlutými skvrnami však lze pěstovat při středních intenzitách světla.

 

 • Begonias: Angelwing, Begonia coccinea; Hovězí biftek, B. xerythrophylla; Železný kříž, B. masoniana; Kvetoucí, B. semperflorens; a Painted B. rex odrůdy
  Většina rostlin této čeledi je vhodná pro pěstování ve středním rozsahu světla. Begonie mají rády vysokou vlhkost a neustále vlhkou půdu. Dopřejte jim dlouhé trvání světla, od 14 do 18 hodin každý den.

 

 • Kaktusy a sukulenty
  Do této obecné kategorie lze seskupit mnoho rostlin. Tyto rostliny potřebují vysokou intenzitu světla; většina z nich není uspokojivá pro pěstování pod umělým osvětlením. Světla však můžete použít k jejich udržení po omezenou dobu, kdy nemohou být vystavena jasnému světlu nebo přímému slunečnímu záření. Při použití umělého osvětlení zajistěte vysokou intenzitu a udržujte rostliny blízko zdroje.

 

 • Litinová rostlina, Aspidistra elatior
  Tato rostlina snáší chladná místa a špatné světlo; je to jedna z nejlepších rostlin, kde existují pouze nízké světelné podmínky. K dispozici je také pestrá forma.

 

 • Čínský stálezelený, Aglaonema modestum
  Aglaonema jsou relativně malé tropické rostliny, ale snesou světlo tak nízké, jako 10 stop-svíčky. Dostupné jsou i jiné druhy s různou formou listů a panašováním.

 

 • Druhy Cissus: Břečťan hroznový, Cissus rhombifolia; a klokaní réva, Cissus antarctica
  Cissus jsou popínavé rostliny, které pro nejlepší růst preferují střední světelné podmínky, i když klokaní réva snáší nižší světlo. I když je lepší pro skleníkovou kulturu, dalším krásným příbuzným je liána rex begonia, Cissus discolor.

 

 • Dieffenbachia, Dieffenbachia maculata
  K dispozici je mnoho vyhovujících druhů a odrůd. Rostliny mají velké, nápadné listy se skvrnitostí a panašováním. Střední rozsah světla je nejlepší a zabrání ztrátě spodních listů. Příliš vysoké rostliny lze seříznout. Dieffenbachia těží z doplňkového osvětlení ve špatně osvětlených oblastech.

 

 • Druh Dracaena: Rostlina kukuřice, Dracaena fragrans massangeana; Dračí strom, Dracaena marginata; Janet Craig dracaena, Dracaena deremensis 'Janet Craig'; a Ti rostlina, Cordyline terminalis 'Ti'
  Většina dracaen se stává velkými rostlinami. Jsou dobře přizpůsobeni podmínkám v domě a snášejí nízké osvětlení, i když se jim daří i při středním osvětlení. Pro nejlepší růst potřebují být udržovány v teple a neustále vlhké. Rostlina Ti vyvine nejlepší barvu listů v jasném světle, a proto je méně vhodná na místa, kde dostává pouze umělé světlo.

 

 • Kapradiny: Ptačí hnízdo kapradina, Asplenium nidus; bostonská kapradina, Nephrolepis exalta bostoniensis; kapradina cesmína, Cyrtomium falcatum; a kapradina Maidenhair, druh Adiantum
  Slovo "kapraď" připomíná bostonskou nebo mečovou kapradinu s mnoha odrůdami. Tyto kapradiny jsou odolné pokojové rostliny, které snášejí slabé osvětlení, ale preferují střední úroveň světla. Udržujte je v chladu a vlhku. Cesmína kapradina má ráda chladnější teploty v domě; nicméně, ptačí hnízdo kapradina preferuje teplejší teploty. Kapradiny mohou při nízké vlhkosti vyvinout hnědé listy nebo lístky. Vlasové kapradiny by nikdy neměly být suché.

 

 • Druh fíkusu: Kaučukovník, odrůdy Ficus elastica ; fíkovník houslový, Ficus lyrata; a smuteční fík, Ficus benjamina
  Tyto velké rostliny se dobře hodí do většiny domácích podmínek a nejlépe se pěstují ve středním rozsahu světla. Nízké světlo může způsobit pokles listí. Udržujte půdu rovnoměrně vlhkou. Snášejí nízkou vlhkost.

 

 • Plamenná violka, odrůdy Episcia cupreata
  Tito blízcí příbuzní africké fialky mají krásné olistění v mnoha barevných vzorech. Květy jsou červené, růžové, fialové a žluté. Potřeba světla je stejná jako u afrických fialek. Rostliny potřebují vysokou vlhkost a teploty, které neklesají pod 65 stupňů F.

 

 • Odrůdy Gloxinia , Sinningia speciosa fifyana
  Tato barevná příbuzná africké fialky potřebuje střední světlo, aby se zabránilo prodlužování stonků a aby se podpořilo bohaté kvetení. Poupata se někdy objeví, ale nevyvinou se, což může naznačovat nedostatečné světlo, příliš nízkou vlhkost nebo poškození roztoči.

 

 • Bylinky
  Kulinářské bylinky lze pěstovat uvnitř, ale pro nejlepší růst vyžaduje většina z nich poměrně jasné světlo. Pokud je zkoušíte pod umělým světlem, použijte co nejvíce světla s dlouhou výdrží.

 

 • Hoya: Hinduistická provazová rostlina, Hoya carnosa 'Hummels compacta'; a voskovka, Hoya carnosa
  Hoyas jsou vinné rostliny s tlustými, voskovými listy. Snášejí slabé světlo, ale potřebují střední světlo k růstu a vysoké světlo, aby kvetly. S rostlinami by se nemělo hýbat; umožnit jim zůstat nerušeni. V zimě udržujte mírně chladnější a sušší.

 

 • Odrůdy Břečťan, Hedera helix
  Tyto révové rostliny s kožovitými listy nejlépe rostou ve středně až jasných světlých oblastech. Potřebují stálou vlhkost, aby se zabránilo opadání listů, a mají tendenci lépe růst, když jsou uvnitř mírně chladné.

 

 • Rostlina nefritová, Crassula argentea
  Tato sukulentní rostlina je dobře přizpůsobena vnitřním podmínkám. Ačkoli většina crassulas preferuje slunce, nefritová rostlina toleruje osvětlení tak nízké, jako 25 stop-svíčky; růst však bude tenký a listy malé. Vyhněte se přemokření a těsným půdám.

 

 • Šeflera malolistá, Schefflera arboricola
  Tato středně velká rostlina má voskové listy, které se skládají z lístků, které začínají ve společném bodě poblíž základny listu a vystupují ven podobně jako prsty z dlaně otevřené dlaně. Má keřovitý typ růstu a i když preferuje vyšší množství světla, snese docela dobře i střední světlo.

 

 • Borovice Norfolk, Araucaria heterophylla (dříve excelsa )
  Jedná se o odolnou rostlinu pro domácí podmínky. Přestože snáší špatné světlo, lépe roste ve středních světelných podmínkách. Při špatné péči a slabém osvětlení může ztratit symetrii.

 

 • Oranžová: Trpasličí nebo calamondin, Citrus mitis
  Rostliny citrusů v květináčích preferují jasné světlo pro nejlepší růst a plodnost. Během zimy je můžete udržovat při střední intenzitě světla. Pomeranč calamondin je nejoblíbenějším citrusem v květináči, ačkoli citron Meyer a citron Ponderosa jsou také uspokojivé pro domácí použití.

 

 • Orchideje
  Jen málo druhů orchidejí se dobře hodí pro průměrné domácí podmínky umělého osvětlení. Sazenicím se daří dobře pod umělým osvětlením; Dospělé rostliny však potřebují jasné světlo pro nejlepší růst a kvetení. Některé rody lépe přizpůsobené světlé zahradě zahrnují Epidendrum, Paphiopedilum, Brassavola a Phalaenopsis. Všechny orchideje potřebují vynikající drenáž a pohyb vzduchu.

 

 • Palmy: palma areková, Crysalidocarpus lutenscens; zakrslá datlová palma, Phoenix roebelenii; palma Neanthe bella, Chamaedorea elegans 'Bella'; Bambusová palma, Chamaedorea erumpens; a palmy Kentia, Howeia forsteriana
  Neanthe bella a palmy Kentia nejlépe snášejí nízké světelné podmínky. Ostatní dlaně jsou nejvhodnější pro středně světlé oblasti. Jasné světlo může u některých druhů způsobit vyblednutí. Palmy preferují poměrně rovnoměrnou vlhkost, ale občasné mírné vysušení může být prospěšné. Palmy rostou v interiéru poměrně pomalu. Dávejte pozor na poškození roztočem.

 

 • Peperomias: Baby gumovník, Peperomia obtusifolia; smaragdové vlnění, Peperomia caperata; a mnoho dalších vhodných druhů
  Většina peperomií má masité listy a stonky. Jsou to malé rostliny dobře přizpůsobené domácím podmínkám. Zajistěte střední úroveň osvětlení, ačkoli peperomie mohou tolerovat slabé světlo po omezenou dobu. Vyvarujte se přemokření, které může podporovat hnilobu stonků.

 

 • Filodendrony: filodendron srdčitý, filodendron oxycardium; filodendron štípaný, filodendron pertusum; a další vhodné druhy
  Filodendron srdčitý snáší slabé osvětlení; většina preferuje střední světlo pro nejlepší růst v interiéru. Většina z nich je dobře přizpůsobena domácímu pěstování. Měly by být udržovány na poměrně rovnoměrné vlhkosti.

 

 • Druh Pilea
  Tyto malé, ale barevné rostliny (např. Pilea caperata, Smaragd zvlněná pilea) jsou vynikající volbou pro stolní desky, zahrádky a terária. Vyžadují stejné světelné podmínky jako peperomie.

 

 • Pleomeles: Lance dracaena, Pleomele reflexa; a dracéna malajská, Pleomele thaliodes
  Tyto rostliny si získávají na popularitě díky své odolnosti jako rostliny v květináčích a toleranci vůči špatným světelným podmínkám. Nejlépe rostou ve středně světlém rozsahu s rovnoměrnou vlhkostí půdy.

 

 • Pothos, břečťan ďábelský, Epipremnum aureus
  Tato oblíbená panašovaná popínavá liána je podobná filodendronu srdčitému a vyhovující pro nízké a střední světelné podmínky. Vyžaduje méně rovnoměrnou vlhkost než filodendron.

 

 • Sansevieria, hadovka, tchyně-jazyk, Sansevieria trifasciata
  Tato velmi oblíbená a odolná rostlina dobře roste i uvnitř. Snáší špatné světlo, ale nejlépe roste ve středních až jasných světelných podmínkách. K dispozici jsou trpasličí a pestré formy. Vyvarujte se přemokření.

 

 • Schefflera, deštník, Brassaia actinophylla
  Tato rostlina preferuje jasné světlo, ale snáší střední světlo nebo dokonce slabé světlo po omezenou dobu. V delších obdobích špatného světla nebo pokud je udržována příliš vlhká nebo příliš chladná, spadne listy. Častým problémem jsou roztoči.

 

 • Spathiphyllum, mírová lilie, druhy Spathiphyllum , například 'Supreme' nebo 'Sensation'
  Tyto rostliny se přizpůsobí podmínkám slabého osvětlení, ale ke kvetení potřebují střední světlo. Jejich bílé květy podobné anturii jsou dlouhotrvající. Nenechte rostliny vyschnout.

 

 • Pavoučí rostlina, letoun, Chlorophytum comosum 'Vittatum'
  Dlouhé svěšené listy a výhonky vytvářející malé rostliny z ní činí oblíbenou závěsnou rostlinu. K dispozici jsou sytě zelené a pestré druhy. Snášejí slabé světlo, ale nejlépe rostou ve středním rozsahu. Udržujte dobře zalévané.

 

 • Švédský břečťan, Plectranthus australis
  Tato plazivá rostlina se používá pro závěsné nádoby. Snáší sice málo světla, ale při středních intenzitách světla dochází k hustšímu růstu a větvení.
 
 

 

Rostliny pro vnitřní osvětlení - 2162771 -

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace