Počet položek: 0 0,- CZK

Co když z hydroponiemi teprve začínáte

Když s prvním nastavením hydroponie teprve začínáte, je snadné se ztratit v mnoha dostupných možnostech. Nevědět, co hledat, je velmi častým problémem začínajících pěstitelů.

Výběr osvětlení může být obzvláště náročný kvůli jeho technické složitosti a relativně vysoké ceně. Noví pěstitelé mají tendenci soustředit se pouze na celkový výkon Lumen. Jejich myšlení je „jasnější, tím lepší“, ale není tomu vždy tak.

Podívejme se blíže na všechny pojmy, které musíme o vodním osvětlení pochopit.

Nejprve se dostáváme k Lumenům: termínu pro jas. Pamatujte, že lumen je jednotka pro to, jak jasné je světlo pro lidské oči . Přísně vzato to není pro rostliny relevantní, ale dává nám představu o tom, co můžeme očekávat z hlediska absolutního jasu.

Mnohem důležitější pro kultivující je PAR, neboli fotosynteticky aktivní záření. Toto je míra vlnové délky světla, kterou mohou rostliny skutečně využít pro fotosyntézu.
Každá rostlina má své vlastní preference, ale vlnová délka PAR 400-700nm je obecně nejlepší pro růst rostlin a kvetení.

Jakmile máme správnou vlnovou délku, další otázkou je intenzita. Jak jasné by mělo být světlo z pohledu rostliny?

Za tímto účelem měříme PPF světla neboli fotosyntetický tok fotonů. PPF je mírou množství PAR, které může dané světlo vyzařovat. Čím vyšší je hodnota PPF na watt, tím efektivnější je světelný zdroj pro růst rostlin a optimální výnos.

Tato měření pokrývají faktory, které musíme u rostlin vzít v úvahu.

Další soubor faktorů se týká samotného osvětlovacího zařízení. Například PPF Efficacy, což je míra intenzity světla vs. spotřeba energie. V podstatě vyjadřuje, kolik světla využitelného rostlinami svítidlo vyprodukuje na každý spotřebovaný Watt.

PPF Efficacy se však liší od EFFICIENCY. Účinnost nám jednoduše říká, jak efektivně předřadník funguje a jakou ztrátu výkonu můžeme očekávat během normálního provozu.

To jsou základy, které je třeba vzít v úvahu při rozhodování o tom, která světla koupit. Vždy si udělejte domácí úkoly a důkladně prozkoumejte specifikace světel, o kterých uvažujete ve vztahu k plodinám, které chcete pěstovat. Osvětlení může být drahá investice, ale provedení průzkumu předem vám může v budoucnu ušetřit spoustu času a peněz. 

Co když z hydroponiemi teprve začínáte  - 2160027 -

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace