Stonehenge – Největší záhada starověku

Stonehenge

Stonehenge

Stonehenge. Je to oblast v jižní Anglii, kde se nacházejí obrovské kamenné bloky, které zůstávají záhadou dodnes. Jejich účel, způsob výroby a způsob přemisťování na místo zůstávají stále nevysvětlené. A tak jsme se rozhodli, že se na to podíváme trochu humorně a snažíme se vysvětlit tuto záhadu z jiného úhlu pohledu.

Někteří lidé tvrdí, že Stonehenge byl vytvořen pro potřeby pravěkých rockových koncertů. Ano, dobře jste slyšeli – rockových koncertů. Pravěcí lidé si totiž velmi oblíbili hudbu a rádi poslouchali kameny, jak se tříští proti sobě. Aby to bylo ale vidět, potřebovali obrovskou stage, na kterou by se mohli postavit a užít si svůj oblíbený koncert. A tak začali postavit Stonehenge – jako největší rockovou stage pravěku.

Stonehenge. Samozřejmě, nebylo to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. První problém, který se musel vyřešit, byl ten, jak získat kamenné bloky. Abychom to pochopili, musíme se podívat na pravěkého Stonehenge manažera. „Měli jsme několik možností, jak získat kamenné bloky,“ říká. „Ale nejsnadnější cesta byla, že jsme přesvědčili obří, aby nám je donesli. Byli to velcí kluci, takže to pro ně nebyl problém. Samozřejmě jsme museli zajistit, aby byly kameny správného tvaru a velikosti, ale všechno se nakonec podařilo.“

Dalším problémem bylo umístění kamenných bloků na své místo. Jak se to podařilo? „No, museli jsme najmout pravěkého kameníka a jeho tým,“ říká manažer. „Museli jsme je přesvědčit, že jim zaplatíme dostatečně velkou sumu, aby kameny umístili na své místo. A to se nám nakonec podařilo.“

A tak se Stonehenge stal největší rockovou stage pravěku, kde se pravěcí lidé mohli postavit a užít si svůj oblíbený koncert. A časem se tato tradice přestala udržovat a se stal tajemným místem, které zůstává záhadou a inspirací pro mnoho lidí.

Ale i když jsme se na Stonehenge podívali s humorem, stále je to fascinující místo, které nás nutí přemýšlet o tom, jaké byly životy našich pravěkých předků a jak dokázali takové monumentální stavby vytvořit. Odpovědi na tyto otázky se nám stále vyhýbají a tak zůstávají záhadou. Nicméně,  nás stále fascinuje a jistě bude inspirací pro mnoho dalších generací.

A tak si představte, jak by to vypadalo, kdyby se rockové koncerty vvrátily. Myslíte si, že by to byla obdobná zábava jako v moderních stadionech? Nebo by pravěcí lidé byli nadšení, že se mohou znovu postavit na svou oblíbenou rockovou stage? Kdo ví, možná se to jednoho dne dozvíme. Až se tak stane, budeme si moci být jisti, že bude připraven na další rockový koncert pravěkých dob.

Jeden z nejznámějších autorů, kteří napsali  je bezesporu britský spisovatel a básník Thomas Hardy. V roce 1891 napsal slavnou báseň nazvanou „At the Word ‚Farewell'“. Tato báseň popisuje setkání dvou milenců, když se rozloučí, nevědouce, jestli se ještě někdy uvidí.

Hardy také napsal román s názvem „Tess of the d’Urbervilles“, který se odehrává v krajině kolem Stonehenge. Román je považován za jedno z největších děl britské literatury a popisuje život a tragédii mladé dívky Tess, která se narodí v chudé rodině a snaží se překonat společenské bariéry.

Dalším slavným autorem, který napsal je americký spisovatel a básník Robert Frost. V roce 1914 napsal báseň „The Star-Splitter“, ve které popisuje pozorování hvězd. Frost se také objevil v dokumentárním filmu BBC z roku 1954 nazvaném „The Stones of Stonehenge“, kde přednášel o Stonehenge a jeho významu.

Zkrátka,  byl inspirací pro mnoho slavných umělců a spisovatelů po celá staletí a stále fascinuje lidi po celém světě.

Zde je krátký, ale zajímavý úryvek z básně od britského básníka Thomase Hardyho, který se odehrává při slavnostním ceremoniálu na Stonehenge:

„Západ slunce září kameny, pod nimiž jsou hroby dávno pryč, svíce se přes krajinu vinou, a osud zpívá svůj smutný zpěv.“

Tento krátký úryvek dokonale vystihuje tajemnou a místy i ponurou atmosféru, kterou toto místo vyzařuje. Hardyho básně o Stonehenge jsou považovány za jedny z nejkrásnějších básní psaných o tomto fascinujícím místě.

Další záhadná místa na JoyMay.eu 

Co takle dát si oplatku z Poděbrad

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *