Orientační běh je sportovní disciplína, při které musí závodníci projít trasu se speciální mapou a označenými kontrolními body v terénu. Cílem je projít trať co nejrychleji a najít všechny kontrolní body v pořadí určeném předem daným.
Každý závodník dostává na začátku závodu mapu, na které jsou značeny kontrolní body. Každý kontrolní bod je označen speciální vlajkou a číslem, které se musí na mapě najít a zaznamenat. Závodníci musí projít všechny kontrolní body v pořadí, které je stanoveno předem a nakonec se dostat do cíle co nejrychleji.
praha
Trasy jsou různě náročné a zahrnují různé typy terénu – od lesů a kopců až po městské oblasti. Závodníci mohou běžet individuálně nebo v týmech a využívat různé navigační techniky, jako je například kompasová orientace.
Orientační běh je považován za sportovní disciplínu, která posiluje fyzickou kondici, navigační schopnosti a rychlost myšlení. Je vhodný pro lidi všech věkových kategorií a je populární po celém světě.
Zde je seznam několika nejznámějších závodů v orientačním běhu, spolu s jejich délkou a výherci:
-
Světové mistrovství v orientačním běhu (WOC) – každoroční mezinárodní soutěž, která se koná v různých zemích po celém světě. Závodí se v individuálním a týmovém závodě, sprintu, stíhacím závodě a štafetě. Délka tratí se liší podle typu závodu, ale obvykle se pohybuje od 3 km sprintu až po 15 km pro mužské kategorie v individuálním závodu. Mezi výherci jsou například Tove Alexandersson, Olav Lundanes, Judith Wyder a Matthias Kyburz.
-
O-Ringen – každoroční pětidenní závod konaný v různých oblastech Švédska. Délka tratí se liší každý den, ale zahrnuje kategorie pro všechny věkové skupiny a úrovně zkušeností. V roce 2019 vyhrál mužský závod Olav Lundanes s celkovým časem 3:27:09 a ženský závod Tove Alexandersson s celkovým časem 3:16:43.
-
Jukola – štafetový závod, který se koná každoročně ve Finsku. Zahrnuje kategorie pro muže, ženy a mladé. Délka tratí pro jednotlivé úseky se liší, ale celková délka závodu obvykle přesahuje 100 km. V roce 2019 vyhrál mužský tým Kalevan Rasti s celkovým časem 7:45:43 a ženský tým Tampereen Pyrintö s celkovým časem 8:56:23.
-
Tiomila – štafetový závod konaný každoročně ve Švédsku. Zahrnuje kategorie pro muže, ženy a mladé. Délka tratí pro jednotlivé úseky se liší, ale celková délka závodu obvykle přesahuje 100 km. V roce 2019 vyhrál mužský tým IFK Göteborg s celkovým časem 10:40:53 a ženský tým Halden SK s celkovým časem 8:32:22.
- Křišťálová koule – každoroční série závodů v Evropě, zahrnující nejlepší běžce orientačního běhu z celého světa. Závody jsou různých délek a typů, a soutěží se o celkově
-
Jukola – největší štafetový orientační běh na světě, koná se každoročně ve Finsku v červnu. Závodí se v noci a vítězný tým musí dokázat překonat trať o délce 150-180 km v čase kolem 7 hodin. V roce 2021 zvítězil tým Tampereen Pyrintö s časem 6:57:16.
-
World Cup – nejprestižnější závody v orientačním běhu, konají se v různých zemích světa a účastní se jich nejlepší závodníci. Každý závod zahrnuje běh na různých tratích (krátká, střední, dlouhá) a vítězí ten s nejlepším celkovým časem. V roce 2021 se závody konaly v Maďarsku, Francii, Německu, Švédsku a Finsku.
-
EOC – Mistrovství Evropy v orientačním běhu, koná se každoročně a účastní se ho závodníci z celé Evropy. Závodí se na různých tratích a vítězí ten s nejlepším časem. V roce 2021 se mistrovství konalo v Estonsku a vítězem v hlavní kategorii mužů se stal Švéd Gustav Bergman a v kategorii žen Švýcarka Elena Roos.
-
WOC – Mistrovství světa v orientačním běhu, koná se každoročně a účastní se ho závodníci z celého světa. Závodí se na různých tratích a vítězí ten s nejlepším časem. V roce 2021 se mistrovství konalo v České republice a vítězem v hlavní kategorii mužů se stal Nor Olav Lundanes a v kategorii žen Švýcarka Judith Wyder.
To jsou jen některé z nejznámějších orientačních běhů, které se konají každý rok po celém světě. Tyto závody ukazují, jak populární a rozvinutý sport orientační běh je a jaké výkony jsou schopni nejlepší závodníci dosáhnout.
DALŠÍ INFORMACE Z WEBU ZDRAVÍ NÁVODY RÁDI JÍME CESTUJEME SPORT
Jsme na Seznamu, Google, Facebooku, Twitheru, Instagramu